به مرکز مشاوره حقوقی عدل‌پرس و سامانه حقوقی عدل‌بان خوش آمدید، برای ارسال سوال حقوقی خود می‌توانید بر روی لینک از ما بپرسید کلیک کنید.
طرح سوال حقوقی

برای کسب اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره حقوقی تلفنی و یا انتخاب وکیل دادگستری با عدل‌بان تماس بگیرید.

مجازات رانندگی بدون گواهینامه

مجازات کسی که بدون داشتن گواهینامه رانندگی می‌کند چیست؟ و آیا صحت دارد که می‌گویند، کسی که گواهینامه رانندگی ندارد اگر در حین رانندگی کسی را بکشد، مرتکب قتل عمد شده و اعدام می‌شود؟ چون پسرم هم دقیقا بدون گواهینامه در سن ۱۷ سالگی رانندگی کرده و با شخصی تصادف کرده و متاسفانه آن شخص فوت کرده اند؛ ممنون می‌شوم اگر پاسخ سوال بنده را با استناد به قانون بدهید! با تشکر از وقتی که برای پاسخ به سوالات حقوقی صرف می‌کنید. 

یک پاسخ برای این مشاوره حقوقی ملکی ثبت شده است.

احسان ترک
مجازات رانندگی بدون گواهینامه
پاسخ داده شده در: ۶۵ ماه پیش

مشاوره حقوقی آنلاین: رانندگی بدون پروانه (گواهینامه) تحت هر شرایط مشمول تشدید مجازات خواهد شد، اما اینکه قتل در چنین وضعیتی، «عمد» تلقی شود و مرتکب، مستحق اعدام باشد، موضوعی است که هرگز محمل قانونی ندارد، چراکه قتل در اثر سوانح رانندگی در هر صورت «غیر عمدی» تلقی شده و خود  به خود مشمول دیه و مجازات حبس و البته مجازات‌های تکمیلی دیگر (به غیر از اعدام) است.

شدید شدن مجازات در این گونه موارد را می‌توان از مفاد ماده ۸۱۷ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات - مصوب ۱۳۷۵ دریافت که با وجود مختار بودن قاضی میان مجازات از  ماه تا ۳ سال برای تصادفات منتهی به قتل، در این گونه موارد (رانندگی بدون گواهینامه‌ای که منجر به قتل شود) قاضی را موضف کرده است تا به بیش از دو سوم حداکثر این مجازات رآی دهد.

مشاوره حقوقی رایگان

دریافت مشاوره حقوقی وکیل آنلاین و رایگان

ما برای کلیه مشکلات و سوالات حقوقی شما راهکار ویژه‌ای داریم.


یک نظر درمورد مجازات رانندگی بدون گواهینامه
مهمان ۶۵ ماه پیش

مهمان

سوال بنده نیز دقیقا مشابه سوال حقوقی خانم هستش؛ با تشکر از پاسخ حقوقی شما.

پاسخ

عدل‌بان