به مرکز مشاوره حقوقی عدل‌پرس و سامانه حقوقی عدل‌بان خوش آمدید، برای ارسال سوال حقوقی خود می‌توانید بر روی لینک از ما بپرسید کلیک کنید.
طرح سوال حقوقی

برای کسب اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره حقوقی تلفنی و یا انتخاب وکیل دادگستری با عدل‌بان تماس بگیرید.

حقوق مستاجر

 

با سلام .یه خانه قدیمی اجاره کردم. همه چیش خرابه. لوله کش آوردم لوله کشی ظرفشویی رو درست کنه. شیر ماشین لباسشویی رو هم بکشه که ماشین لباسشویی رو بتونم استفاده کنم. همون موقع صاحب خونه آمد و گفت حق ندارید به لوله های این خونه دست بزنید.داد و بیداد کرد و آسایش مارو به هم ریخت و حال مارو خراب کردو آخرشم گفت اگر نمیخواید برید از این خونه. ما اول مهر قرارداد بستیم. توی ارزونی حالا توی مردد توی گرونی بریم اجاره کنیم.؟  یه ماه هم از موعد قرارداد مونده. علاوه بر این قبلا هم گفته بود که سرویس بهداشتی رو تعمیر میکنه و منزل رو رنگ میزنه ولی انجام نداد. ما الان چطور می تونیم حقوقمون رو مطالبه کنیم با تشکر

 

یک پاسخ برای این مشاوره حقوقی ملکی ثبت شده است.

احسان ترک
هزینه تامیرات خانه با کیست؟
پاسخ داده شده در: ۶۹ ماه پیش

با سلام 

  1. در صورتی که موجر از تعمیر ملک استیجاری خودداری کند ابتدا مستاجر به صورت محترمانه از مالک درخواست تعمیر بنا را می‌کند، در صورتی که موجر در تعمیر بنا کوتاهی کند اگر هزینه تعمیرات بالا باشد و مشکل ایجاد شده در بنا زیاد باشد به طوری که مانع استفاده مستاجر از ملک مذکور شود؛ موضوع باعث «فسخ قرارداد» می‌شود و موجر مستحق اجاره بها نخواهد بود. اما در چنین شرایطی به هیچ عنوان مستاجر حق کاهش اجاره در قبال تعمیراتی را که به عهده موجر بوده و خودش پرداخت کرده است را ندارد. اگر در بنا مشکلی جدی ایجاد شود که هزینه تعمیر آن به عهده موجر است و مستاجر هزینه تعمیر آن را متقبل شده باشد موجر به مستاجر بدهکار می‌شود و مستاجر باید به دادگاه اطلاع دهد. در این صورت دادگاه شورای حل اختلاف با استفاده از کارشناس مبلغ را بررسی و صورت جلسه می‌کند.
  2. همچنین توجه داشته باشدی که مستاجر در صورتی می‌تواند هزینه تعمیرات و تغییرات انجام شده در مورد اجاره را از موجر مطالبه کند که این تعمیرات با اجازه موجر انجام شده باشد؛ بنابراین قبل از هر اقدامی برای تعمیر باید با صاحبخانه تماس بگیرید. صاحب خانه موظف است که در زمان مشحص به شما پاسخ دهد. با مالک درباره فوریت تعمیرات صحبت کنید و سعی کنید برای زودتر تعمیر شدن خرابی‌ها با او همکاری کنید. امّا اگر مالک در زمان مناسب پاسخگو نبود و به نظر شما این کار غیر منطقی است، می‌توانید برای تعمیرات با هزینه شخصی اقدام کنید، اما زمان تماس با صاجب خانه و پاسخی که دریافت کرده اید و دلیل اینکه چرا زمان پاسخگویی طولانی شده را مستند کنید. همچنین تمام فاکتور‌های مخارج را نگه داری کنید تا مدرک مستدلی برای ارایه داشته باشید.

دریافت مشاوره حقوقی وکیل آنلاین و رایگان

ما برای کلیه مشکلات و سوالات حقوقی شما راهکار ویژه‌ای داریم.


یک نظر درمورد حقوق مستاجر
احسان ترک ۶۹ ماه پیش

احسان ترک

با تشکر از پاسخ شما

پاسخ

عدل‌بان