به مرکز مشاوره حقوقی عدل‌پرس و سامانه حقوقی عدل‌بان خوش آمدید، برای ارسال سوال حقوقی خود می‌توانید بر روی لینک از ما بپرسید کلیک کنید.
طرح سوال حقوقی

برای کسب اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره حقوقی تلفنی و یا انتخاب وکیل دادگستری با عدل‌بان تماس بگیرید.

تغییر سن برای جلب رضایت خواستگار!

با فردی پنج سال است که در دفتر کاری که کار می‌کنم آشنا شده ام تصمیم دارم با او ازدواج کنم، اما مشکم اینه که سنم از پسر هفت سال بزرگتر است با موافقت او قرار شده که سنم رو در داخل شناسنامه از طریق دادگاه و حکم دادگاه تغییر بدهم اما شنیدم پنج سال بیشتر نمی شه سن رو کاهش داد اگر بخوام سن هر دو مون رو ۵ سال تغییر بدیم که سنمون به هم بخوره و دادگاه حکم رو برای هردوی ما بده آیا در آینده مشکلی برای من و او پیش می‌آد؟

یک پاسخ برای این مشاوره حقوقی ثبت احوال ثبت شده است.

  1. بی هیچ شک و شبهه‌ای می‌توان گفت نتیجه برخی اقدامات مانند تغییر سن برای ازدواج را نمی‌نوان به طور کامل پیشبینی کرد. اصلاح شناسنامه برای تغییر سن اقدامی است که درست است می‌توان با استفاده از حکم دادگاه و یا مراجعه به وکیل دادگستری آن را انجام داد. با این وجود شما به خوبی می‌دانید سنتان چه قدر است! 
  2. طرف مقابل نیز به این که شما از او هفت سال بزرگترید آگاه است و شما نیز به سن خواستگارتان آگاهی کامل دارید. لیکن تغییر سن برای شما که به سن خود آگاه هستید و مشکلی با آن ندارید امری است نامتعارف و غیر منطقی و اصولا عقلا نمی‌توان سن را با وجود اینکه می‌دانید سنتان واقعا همین است تغییر دهید.
  3. با این حال و اگر بخواهیم حتی قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی  و جلوگیری از تزلزل آنان را نیز در نظر نگیریم و شما بتوانید با مراجعه به وکیل چنین حکمی را از دادگاه و مرجع صالح قضایی بگیرید باز هم تضمینی وجود ندارد که شما در آینده دچار مشکل در مورد تغییر سن نشوید و باید بدانید اصولا تغییر سن کار ساده‌ای نیست.
  4. آری درست است که کسی از آینده خبر ندارد، اما ناگفته پیداست که توجه افراطی به مواردی چون سن، قیافه نام و ... در ازدواج نمی‌تواند شما را خوشبخت کرده و زندگی خوبی را برای شما فراهم کند. حال حتی اگر سن شما در شناسنامه  نیز تغییر کند، این مساله زندگی شما را تغییر نمی دهد. اگر شما می‌توانید زیر یک سقف با هم زندگی کنید با همان سنتان هم در شناسنامه می‌توانید زندگی کنید.
  5. بیش از تغییر سن یا نام در شناسنامه مسائل مهمتری می‌تواند در زندگی شما نقش داشته باشد که  اختلاف سن مساله کوچکی به شمار رفته و بهتر است به جای تلاش برای قلب حقیقت به شاخص های دیگری به جز سن توجه کنید. 

امید است زندگی شاد و موفقی داشته باشید

وکیل دادگستری

دریافت مشاوره حقوقی وکیل آنلاین و رایگان

ما برای کلیه مشکلات و سوالات حقوقی شما راهکار ویژه‌ای داریم.


عدل‌بان