به مرکز مشاوره حقوقی عدل‌پرس و سامانه حقوقی عدل‌بان خوش آمدید، برای ارسال سوال حقوقی خود می‌توانید بر روی لینک از ما بپرسید کلیک کنید.
طرح سوال حقوقی

برای کسب اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره حقوقی تلفنی و یا انتخاب وکیل دادگستری با عدل‌بان تماس بگیرید.

تغییر نام کوچک به پیشنهاد خواستگار

خواستگاری دارم که در محل کارم با وی آشنا شده‌ام. ایشان علی رغم علاقه ای که به من دارد، اصرار دارد قبل از خواستگاری، اسم شناسنامه‌ام را به نام مستعارم که سال ها دوستان و اطرافیان مرا با آن نام صدا می‌زنند، تبدیل کنم. البته خودم هم از اسم مستعار خوشم می‌آید؛ اما حالا با توجه به ایتکه این پیشنهاد را خواستگارم مطرح و اصرار نیز دارد اگر نتوانم نامم را تغییر دهم چه وضعیتی برایم میش می‌آید؟

یک پاسخ برای این مشاوره حقوقی ثبت احوال ثبت شده است.

اسم اگر چه موضوع مهمی است، اما نباید فراموش کرد که النهایه یم کوضوع شکلی و ظاهری محسوب می‌شود، حال آنکه اصل موضوع ازدواج، یک امر ماهیتی و حیاتی است که مسائل متعدد و پیچیده‌ای را شامل می‌شود، بنابراین تمرکز بر روی مضوضعی شکلی نظیر اسم و محور اصلی بحث قرار گرفتن آن، می‌تواند شخص را از مباحث مهم‌تر برای تهیه مقدمات یک زندگی مشترک موفق غافل کند.

با این حال، شما می‌توانید این سه راه پیشنهادی را در طول یکدیگر در پیش بگیرید:

  1. اول اینکه توجه خواستگارتان را به آن مسائل و مباحث مهمتر در زندگی جلب کرده و بدین ترتیب سعی کنید او را متقاعد کنید که ارزش اسم بالاتر از ارزش واقعی شخصیت شما نیست و چه بهتر که ایشان نیز تا به این اندازه بر ظواهر تاکید و اصرار نداشته باشند.
  2. اگر متقاعد نشدند راه دوم این است که به طریقی قانونی برای تغییر نام اقدام کنید. در این مسیر بد نیست که بدانید که انتخاب نام هایی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می‌شود و همچنین انتخاب عناوین و القاب و نامهای زننده و مستهجن یا نامتناسب با جنسیت، ممنوع بوده و تشخیص نامهای ممنوع نیز با شورای عالی ثبت احوال است. البته انتخاب نام در مورد اقلیتهای دینی شناخته شده در قانون اساسی، تابع زبان و فرهنگ دینی آنان است.

آنچه مسلم است این است که قانون ثبت احوال برخلاف نام خانوادگی که در ماده ۴۰ خود، تغییر آن را پیش بینی کرده است درباره نام چنین مجوزی را به صراحت نداده است. بنابراین ظهرا فقط در صورتی که نام فعلی شما مشخصات بالا (زننده، نامتناسب و ... ) را داشته باشد، از ماده ۲۰ و تبصره های قانون ثبت بر می آید که می تواند قابل تغییر و جایگزینی با یک نام عادی و مجاز باشد.

اگر تغییر نام از این مسیر هم میسر نشد، سومین و آخرین راه شما این است که واقعیت عدم امکان تغییر نام از طریق قانونی را در کنار حساسیت «تشکیل خانواده» برای او بازگو کنید و نتیجه گیری و تصمیم گیری را با تعیین یک زمان مشخص به خود او بسپارید. فراموش نکنید که شما برای ابراز علاقه و یا اثبات آن، راه قانون را نیز در پیش گرفتید، اما به نتیجه نرسیدید. بنابراین اگر ایشان با تمام این اوصاف، همچنان بر این موضوع تاکید داشته باشد، و به همین دلیل از ازدواج با شما منصرف شوند، در این صورت تنها چیزی را از دست نداده‌اید بلکه به نظر می‌رسد از یک ازدواج ناموفق در کنار یک مرد خود خواه و بدون اعطاف فاصله گرفته اید.

و من الله توفیق

دریافت مشاوره حقوقی وکیل آنلاین و رایگان

ما برای کلیه مشکلات و سوالات حقوقی شما راهکار ویژه‌ای داریم.


عدل‌بان