به مرکز مشاوره حقوقی عدل‌پرس و سامانه حقوقی عدل‌بان خوش آمدید، برای ارسال سوال حقوقی خود می‌توانید بر روی لینک از ما بپرسید کلیک کنید.
طرح سوال حقوقی

برای کسب اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره حقوقی تلفنی و یا انتخاب وکیل دادگستری با عدل‌بان تماس بگیرید.

دیه طفل و فرد محجور

سلام  من در ۸ سالگی تصادف کردم و بعد از چند ماه بستری و چند عمل ترخیص شدم اون موقع چون سنم کم بود دیه من به پدرم پرداخت شده ایا میتونم اونو ازش بگیرم یا نه الان ۳۷ سال دارم 

یک پاسخ برای این مشاوره حقوقی متفرقه ثبت شده است.

  1. انسان تا زمانی که به حد بلوغ و مرتبه رشد نرسیده باشد گرچه صلاحیت مالک شدن را داراست لیکن حق تصرف در اموال با خود او نیست. بلکه اولویت و حق تصرف در اموال او در زمان حیات ولی شرعی (پدر و جد پدری) بر عهده آن‌هاست و در نبود آنان بر دوش وصی و در مرتبه بعد متوجه حاکم شرع و در صورت فقدان حاکم شرع بر عهده مومنینی است که به احتیاط واجب باید مومن عادل باشند. (رجوع شود به تحریرالوسیله، ج۲، ص ۱۴)
  2. بدین‌سان است که با چنین ساز و کاری و با اعمال این محدودیت و اعطای مسوولیت به اشخاص صاحب صلاحیت، هم نفع و صلاح کودکان غیر بالغ رشید و هم مصالح اجتماع تامین و رعایت می‌گردد.
  3. طبیعی است بر پایه این چنین نگاهی، تصرفات ولی شرعی (پدر و جد پدری) در اموال مولی علیه به دلخواه نمی تواند باشد بلکه باید بر مدار ملاکی باشد که فتوای امام خمینی س آن را "عدم مفسده" معرفی و معین کرده است. و بر رعایت احتیاط در مطابق مصلحت بودن تصرفات آنان نیز تاکید نموده‌اند. (رجوع شود به تحریرالوسیله ج۱ ص ۴۸۹و ۴۹۰)

به همین جهت ولی شرعی مجاز به تصمیم و اقدامی که موجب ضرر شخص تحت ولایت اوست، نمی باشد. 

دریافت مشاوره حقوقی وکیل آنلاین و رایگان

ما برای کلیه مشکلات و سوالات حقوقی شما راهکار ویژه‌ای داریم.


عدل‌بان