به مرکز مشاوره حقوقی عدل‌پرس و سامانه حقوقی عدل‌بان خوش آمدید، برای ارسال سوال حقوقی خود می‌توانید بر روی لینک از ما بپرسید کلیک کنید.
طرح سوال حقوقی

برای کسب اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره حقوقی تلفنی و یا انتخاب وکیل دادگستری با عدل‌بان تماس بگیرید.

دیه ماه حرام چه قدر است، دو برابر می‌شود؟

آیا این موضوع واقعیت دارد که برخی تصور دارند اگر کسی در ماه رمضان پ محرم با ماشین تصادف کند!!! دیه مقتول دو برابر می‌شود؟ یعنی آیا دیه در ماه های حرام دو برابر مقدار اعلامی در هر سال است؟ 

یک پاسخ برای این مشاوره حقوقی کیفری ثبت شده است.

مبلغ دیه در ماه های حرام با ماه‌های غیر حرام قمری تفاوت دارد؛ اما نه به آن شکل که به عرض شما رساندند! چرا که اولا، ماه رمضان جزو ماه‌های مبارک است نه حرام که اگر تصادفی در روزهای اسن ماه صورت گیرد، مبلغ دیه افزایش یابد. «شاید شما به گمان اینکه روزه می‌گیرید گمان کردید این ماه، ماه حرام است!!!) ماه‌های حرام عبارتند از «رجب، ذیقعده، ذیحجه و محرم» که مشاهده می‌کنید ماه رمضان جزو این ماه‌های نیست. ثانیا دیه قتل، آن هم در صورتی که تصادف و فوت هر دو در یکی از این ماه‌های حرام واقع شود، دو برابر نمی‌شود بلکه یک سوم مبلغ دیه به دیه کامل افزوده می‌شود.

به عنوان مثال اگر دیه یک انسال کامل ۲۴۰ میلیون تومان باشد و قتل غیر عمدی در اثر تصادف رانندگی در یکی از ماه‌های حرام واقع شده باشد و ابته صدمه هم درهمان ماه واقع شده باشد؛ یک سوم این مبلغ یعنی ۸۰ میلیون تومان به ۲۴۰ میلیون تومان اضافه می‌شود و راننده متخلف می‌بایست ۳۲۰ میلیون تومان به اولیای دم مقتول بپردازد.

مشاوره حقوقی تلفنی

دریافت مشاوره حقوقی وکیل آنلاین و رایگان

ما برای کلیه مشکلات و سوالات حقوقی شما راهکار ویژه‌ای داریم.


عدل‌بان