به مرکز مشاوره حقوقی عدل‌پرس و سامانه حقوقی عدل‌بان خوش آمدید، برای ارسال سوال حقوقی خود می‌توانید بر روی لینک از ما بپرسید کلیک کنید.
طرح سوال حقوقی

برای کسب اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره حقوقی تلفنی و یا انتخاب وکیل دادگستری با عدل‌بان تماس بگیرید.

مجازات ازدواج قبل از اتمام مدت عده

دو ماه پیش از شوهرم جدا شدم. مردی که اصرار داشت با او ازدواج کنم تا با هم خارج از کشور برویم، امان نداد که مدت عده (سه ماه و دو روز) تمام شود و به خاطر مراحل اداری اخد ویزا با عجله مرا به عقد خودش در آورد. حالا یکی دو تا از دوستانم می‌گویند که این کار من جرم سنگینی است که مجازات سختی دارد، در حالی که من تا به حال فکر می‌کردم ازدواج در شرایطی که مدت عده تمام نشده فقط از نظر اخلاقی و شرعی اشکال دارد؛ آیا من اشباه می‌کنم؟!

یک پاسخ برای این مشاوره حقوقی خانواده ثبت شده است.

وقتی موضوعی  از نظر اخلاقی و شرعی مشکل داشته باشد؛ قطعا از نظر عقلی نیز بی اشکال نیست و از آنجا که قانون نیز از اخلاق، شرع و عقل پیروی کند، بد نیست بدانید که خلاف قانون بودن عمل شما قابل تصور و پیش‌بینی بوده است گو اینکه اطلاع نداشتن از مفاد قانون در آن زمینه و زمینه‌های مشابه نمی‌تواند مسئولیت کیفری شما را از بین ببرد.

مجازات عقد نکاح پیش از تمام شدن عده

اما سخت بودن یا نبود مجازات شما، بستگی دارد به نوع رابطه شما بعد از ازدواج و عقد عجولانه با آن مرد؛ اگر فقط جهت طی مراحل اداری اخذ ویزا، عقدی صورت گرفته باشد و تا به حال بدون مقاربت مانده باشد، نهایت مجازات بین شش ماه تا دو سال حبس و یا سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی است. (مستنبط از ماده ۶۴۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ - بخش تعزیرات)

رابطه جنسی در زمان عده

ولی اگر میان شما نزدیکی و رابطه جنسی هم وجود داشته است، حال خودتان قضاوت کنید که مجازات عمل شما (ازدواج و زنا در زمان عده) سبک است یا سنگین؟!!!

دریافت مشاوره حقوقی وکیل آنلاین و رایگان

ما برای کلیه مشکلات و سوالات حقوقی شما راهکار ویژه‌ای داریم.


عدل‌بان